Nova perspektiva za liječenje MASLD-a u BiH

Proteklog vikenda na Jahorini održana je prva Konferencija u BiH posvećena dijagnostici i tretmanu MASLD-a, u organizaciji predstavništva farmaceutske kompanije PRO. MED. BH, na kojoj su vodeći bh. stručnjaci iz oblasti gastroenterologije, hepatologije, nefrologije, endokrinologije, kardiologije i abdominalne hirurgije iz kliničkih centara iz Tuzle, Sarajeva, Banja Luke, Mostara, te kantonalnih bolnica iz Bihaća, Zenice, Trebinja i Doboja razgovarali o multidisciplinarnom pristupu u liječenju steatotične bolesti jetre povezane s metaboličkim manifestacijama, koja je odnedavno u medicinskoj terminologiji dobila novi naziv MASLD.

Bila je ovo prva Konferencija u BiH koja je okupila akademike, profesore i ostale renomirane stručnjake iz različitih terapijskih oblasti kako bi usvojili nova znanja za prepoznavanje i liječenje metabolički asocirane bolesti steatozne jetre. Dosada se u kliničkoj praksi nije posvećivalo previše pažnje ovoj dijagnozi, te je bivala zanemarena u dijagnostičkoj i terapijskoj praksi, što je pogoršavalo terapijske ishode pacijenata.

Okupljeni stručnjaci su u vrlo dinamičnoj i plodonosnoj diskusiji razgovarali o vrlo ozbiljnom izazovu o važnosti ranog prepoznavanja i tretmana ove bolesti. Zbog narušenog životnog stila pacijenata, alarmantno narastajućeg problema gojaznosti i u našoj zemlji, te drugih komorbiditeta koji prate oboljele pacijente od MASLD-a, ovaj skup predstavlja izuzetan izazov i ima veliki značaj.

Rastući broj oboljelih od MASLD-a čini ovu bolest jednim od ključnih javno-zdravstvenih problema globalno, ali i u našoj zemlji, koji zahtijeva sveobuhvatan i multidisciplinaran pristup različitih specijalnosti.

Dovoljno je reći da je metabolički asocirana bolest steatozne jetre, ili MASLD u globalnim okvirima, prema posljednjim statističkim podacima iz 2024., prisutna među 65,33% pacijenata i da se prevalenca obolijevanja u periodu od 2016-2021 povećala na 68,81 %. Alarmantni su podaci da je u regionu Istočne Evrope MASLD prisutan među pacijentima sa Dijabetesom tipa 2 sa 80,62%, a za njima slijedi region Bliskog istoka sa 71,25%. Ovi podaci objavljeni su kao meta analiza u PUB MED registru u oktobru ove godine u sekciji Clinical Gastroenterology Hepatology, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38521116/, i predstavljaju vrlo ozbiljne i krajnje alarmantne podatke koji posebno našu medicinsku javnost u BiH i u cijelom balkanskom regionu trebaju dodatno zabrinuti.

Stoga je ova prva bh. BOSME Konferencija bila jedinstvena platforma za razmjenu novih saznanja, iskustava i najnovijih istraživanja, te izvanredna prilika za sinergiju i povezivanje između stručnjaka iz različitih disciplina: kardiologije, gastroentereohepatologije, endokrinologije i nefrologije.

Akademik prof. dr. Enver Zerem izjavio je da:

“MASLD predstavlja jedan od najvećih izazova savremene medicine. Ova konferencija je istinski značajan korak ka uspostavljanju multidisciplinarnog pristupa u rješavanju ovog problema. Okupljanje stručnjaka iz različitih oblasti omogućilo je konstruktivne diskusije i podijelilo dragocjena iskustva, koja će biti temelj za dalje unapređenje dijagnostike i terapije. Posebno me raduje što smo postavili osnove za stvaranje bh. protokola za tretman MASLD-a, koji će služiti kao vodič svim ljekarima u našoj zemlji.”

U konačnici Konferencija je postavila kvalitetne temelje za izgradnju prvog bh. Protokola za multidisciplinirani tretman MASLD-a, te je uspostavila smjernice i algoritme za razvijanje dijagnostičkih i terapijskih smjernica u tretmanu MASLD-a, koji će doktorima iz različitih disciplina, kao I doktorima u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i sektoru porodične medicine, ponuditi jasne korake u ranom prepoznavanju ove često neprepoznate bolesti, te im omogućiti njeno lakše dijagnosticiranje i ponuditi kvalitetne i učinkovite terapijske opcije za kvalitetno zbrinjavanje pacijenata sa steatoznom jetrom. Buduće inicijative će biti usmjerene na intenzivan rad i sa doktorima porodične medicine koji će biti aktivno uključeni u učešće i donošenje odluka.

RTV TK