U Galeriji GM u Tuzli održana pjesmovita matineja u povodu 84 godišnjice rođenja Nijaza Alispahića
U velikom prostoru Galerije „GM“ u Tuzli obilježena je 84 godišnjica rođenja poznatog književnika Nijaza Alispahića. Mnogi su stigli na promociju drugog izdanja Alispahićeve knjige pjesama „Karakazan“ .Prvo izdanje knjige Karakazan je objavljeno 1996 godine, a na ovoj promociji bili su akademik Enver Mandžić, akademik Bajruzin Hajro Planac i Nijazova kćerka Selma Alispahić.
Na ovoj drugoj promociji Karakazana prisustovao je veliki broj najeiminentnijih ličnosti Grada Tuzle , mnogobrojni pisci, slikari i bezbroj umjetnika koji su stigli da uveličaju ovaj događaj.Prisutni su bili opkoljeni sa svih strana sa bezbroj umjetničkih slika koje su sa zidova Galerije GM osvjetljivale sve sa posebnom svjetlošću prisutne,ali i one koje je akademik Enver Mandžić skupljao i na poseban način obrađivao da pokloni za sva vremena za vjećnu uspomenu.
Nažalost nije bilo Nijaza Alispahića ovog puta, jer je 2. januara preselio u svoje knjige i stihove, i sjećanje na ovaj način ga je ponovo oživjeo i bio je među svima prisutan na drugi način.
Prisutne je sve pozdravio njegov sin Fatmir koji je vodio program , baš onako kako je želio njegov otac Nijaz , da njegov 84 .rođendan bude obilježen u Galeriji akademika Envera Mandžića uz predstavljanje knjige pjesama“ Karakazan“.
Na obraćanju prisutnima Nijazova kćerka Selma Alispahić uz čitanje njegovih pjesama iz knjige „Karakazan“ je ponovo oživjela njegov lik kroz sjećanja i bio je opet među svima prisutan.
Kako je istakla , ovo je bio plan njenog oca, da njegov 84.rođendan bude život slave u čast jednog književnog života , kako je bio dogovor potkraj 2023 godine .
Prisutne je pozdravio jedan od promotora knjige, akademik prof.dr. Bajruzin Hajro Planjac koji se zahvalio prisutnima u svoje ime i kolektiva koji je izdao knjigu.Knjigu „Karakazan“ su finansijski podržali Fondacija za izdavačku djelatnost Federacija BiH .Knjigu smo dogovarali sa rahmetli Nijazom da izdamo od proljeća prošle godine , ali žao mi je što je otišao, a nije je vidjeo , istakao je Planjac, te dodao:- Neću ovdje govoriti o estetsko umjetničkim dometima Alispahićeve poezije jer je to stručno uradio akademik , prof.dr. Enver Mandžić , na čemu mu čestitamo. Izdavačka-štamparska kuća Planjax Komerc ove godine slavi 36 godišnjicu poslovanja, nastoji već dugi niz godina da knjizi i autorima vrati mjesto koje im priipada .Tako smo utemeljili nekoliko vrijdnih nagrada sa ciljem štampanja knjiga, autore i čitanja. Izgradili smo i dva spomenika izdavačke-štamparske kuće, Spomen knjizi i Spomen piscu.Izgradili smo i Aleju pisaca koja čini 36 stabala sa rasfrajlnim pločama na kojima su ugravirana imena pisaca čije smo knjige štampali i izdavali.
Tako svoje stablo sjećanja u Aleji pisaca imaju akademci:Tvrtko Kulenović , Nedžad Ibrišimović , Abdulah Sidran, Galib Šljivo , Gradimir Gojer , Ibrahim Kajan, Hadžem Hajdarević, Šimo Ešić i drugi. Od ove godine pored jednog stabla br.37 stojat će rosfrajna ploča na kojoj će pisati, -STABLO SJEĆANJA NA NIJAZA ALISPAHIĆA-naglasio je akademik Planjac.
Porodica je navela , da je među zaostavštinom knjiga , ostalo pet knjiga u narednom periodu koje će biti promovisane na najsvečaniji način, onako kako bi želio književnik i pjesnik Nijaz Alispahić , koga su svi voljeli i posebno poštovali , baš onako kako je on želio , da se ne zaboravi nikada u Gradu u kojem je prolazio tuzlanskim ulicama , baš onako kako su mnogi voljeli i njega i njegovu poeziju i knjige koje je izdavao, da ostanu za sva vremena u sjećanju .
Duška Rebić