Kolegij gradonačelnika Tuzle: Razmatran Gender akcioni plan (GAP) za period od 2024. do 2027. godine
Na današnjoj 21. sjednici Kolegija gradonačelnika Grada Tuzle razmatran je Gender akcioni plan (GAP) za period od 2024. do 2027. godine, što predstavlja ključni korak prema ostvarivanju ravnopravnosti spolova i unapređenju društvenog razvoja u Tuzli.
U skladu s odredbama Zakona o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine, Grad Tuzla se obavezao na analizu stanja spolova u određenim područjima te implementaciju državnih politika kroz akcione planove za ravnopravnost spolova. Ovaj strateški-planski dokument, čija je izrada rezultat saradnje Radne grupe, Gradske uprave Tuzla, Komisije za jednakopravnost spolova Gradskog vijeća i drugih relevantnih institucija, predstavlja temelj za poticanje rasta i razvoja zajednice te promicanje ravnopravnosti spolova na lokalnom nivou. Proces izrade Gender akcionog plana odvijao se u okviru projekta „EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije u BiH“ koji se realizuje u okviru programa IPA 2 pretpristupne podrške Evropske unije (EU) u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Struktura Gender akcionog plana za period od 2023. – 2027. godine odražava trenutno stanje ravnopravnosti spolova i institucionalizacije ravnopravnosti. S tri ključna srednjeročna cilja – djelovanje Gradskog vijeća i gradske službe za ravnopravnost spolova, unapređenje stanja ravnopravnosti spolova u Tuzli te saradnja s drugim akterima na unapređenju stanja ravnopravnosti spolova – plan je usklađen s relevantnim zakonima, strategijama i planovima na svim nivoima vlasti.
Metodologija izrade temelji se na pristupu Evropske povelje za ravnopravnost žena i muškaraca na lokalnom nivou i Priručniku za ostvarivanje ravnopravnosti spolova na lokalnom nivou izdanom od strane Gender Centra Vlade Feeracije BiH.
Na Kolegiju je naglašeno da Akcioni plan postavlja ciljeve usklađene sa sektorskim ciljevima i očekivanim ishodima, te da će doprinijeti dugoročnom društvenom i ekonomskom razvoju grada. Naglašava se potreba za smanjenjem broja nezaposlenih žena kao socijalno ranjive grupe, što se uklapa u cilj “povećati socijalnu uključenost i zaštitu građana”, definiranu u Revidiranoj Strategiji razvoja Grada Tuzle za period 2012-2026.
Prijedlog Gender akcionog plana Grada Tuzle bit će upućen na razmatranje i usvajanje Gradskom vijeću, a njegovo donošenje predstavlja ključan korak u ostvarivanju ravnopravnosti spolova i unapređenju društvene zajednice.
Grad Tuzla