Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ obilježila 120 godina postojanja
Obilježavanje 120 godina postojanja i rada „Preporod“ Bošnjačka zajednica kulture obilježila je izložbom radova „120 godina za sreću doma i naroda“u Ateljeu „Ismet Mujezinović“ u Tuzli, autora prof. Harisa Zaimovića, višeg arhiviste , Historijskog arhiva Sarajevo.
Prema riječima Harisa Zaimovića, autora izložbe, Preporod je imao veliku ulogu u opismenjavanju, obrazovanju i kulturnom i duhovnom razvoju zajednice, kao u većim gradovima BiH, tako i u manjim sredinama.Pored toga organizovali su i kurseve, tečajeve, izložbe, pozorišne predstave i bili su prava avangarda vremena. Na izložbi su prtedstavljene mnoge fotografije i glavni organizatori Preporoda uz tih cijelih godina koja su sačuvana u arhivima diljem gradova bivše Jugoslavije.
Prema riječima gradonačelnika Tuzle, dr.sc.Zijada Lugavića, izložba je bila postavljena u Sarajevu, a sada je predstavljena tuzlacima da pogledaju vrijdnost i razvoj Bošnjana kroz daleka vremena.Moramo učiti istoriju, da čuvamo sadašnjost, Preporod je imao ulogu svega onog što čini jedan narod, istakao je gradonačelnik Tuzle Lugavić.
Prisutnima se obratio i Jasmin Imamović, bivši gradonačelnik Tuzle, koji je podsjetio prisutne na osnivanje Preporoda Bošnjačke zajednice kulture Preporoda , koja je utemeljena kao najstarija organizacija kulture Bošnjana, sa dugom tradicijom 120 godina. Izvorno je osnovana 20.2. 1903 godine pod imenom „Gajret“ svog prvog pravnog prethodnika i preteča društva „Narodna uzdanica“osnovana 17.10.1924.godine .Ova dva društva , kao i više drugih oblika organizacija ujedinili su se u kulturno društvo muslimana Preporod i kao takvo 13.9.1945.godine i postojati će do 10.11.1949 godine , kada su vlasti zabrabranile njegov rad , koji je obnovljen tek 5.10.1990. godine, nakon demokratskih promjena u Bosni i Hercegovini. Povijest današnje bošnjačke zajednice započinje današnja misije kroz društvo „Gajret“u tadašnjoj Muslimanskoj čitaonici na Bentbaši u Sarajevu.
Svoju misiju „Gajret“ ostvaruje najbolje putem stipendija, potpora i zajmova za učenike i studente, a potom i putem đačkih konvikata i internata u svim većim gradovima u Bosni i Hercegovini i šire u Sarajevu, Banjoj Luci, Tuzli , Mostaru , Bihaću, Foči , Trebinju, Gacku , Novom Pazaru, Prijepolju, , Pljevljima te Beogradu , gdje je osnovan „Beogradski Gajret Osman Đikić“ i studentski dom.
Uz izložbu pripremljen je i posebno pripremljena Monografija u kojoj su predstavljene sve godine postojanja i rada Preporoda sa svim važnim događajima uz fotografije važnih ličnosti, posebno onih koji su doprinijeli da Preporod opstane sve ove godine.Ovaj trajan dokumenat uz toliko mnogo događaja i fotografija koje su predstavljene u listu „Gajreta“ koji je izdat u Sarajevu 1.maja 1926.godine, a sada predstavljen u vidu monografije predstavlja jedno bogatstvo ovome događaju Društva za kulturno i ekonomsko podizanje muslimana u daleka vremena , koja su ponovo oživjela u ovo vrijeme sadašnjosti.
Svakao su istaknuti tekstovi „Gajreta“ obrazovanje i stvaranje bošnjačke intelektualne elite , Društveno i prirodno ekonomsko djelovanje Gajreta, Gajretske kulturne manifestacije i društveni život, Obilježavanje godišnjica Gajreta, Važnost žene i ženske emancipacije u bošnjačkom preporodu, Jedinstveno kulturno društvo Muslimana do Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ uz bezbroj fotografija.
Duška Rebić