Vlade TK konstantno na „dugom štapu“
Od dolaska na vlast Vlade Tuzlanskog kantona koju predvodi premijer Irfan Halilagić, gotovo da nema dana a da se preko medija ili objava na društvenim mrežama ne najavljuje njihova smjena. Uglavnom su to predstavnici tzv. opozicije koji budno motre svaki potez vlasti, pa da se obruše na njih i proročki najave njihovu smjenu.
Ako pogledamo unazad, shvatićemo da na području Tuzlanskog kantona uopšte ne postoji konzistentna, snažna i jasna opozicija koja svojim programima, ciljevima i idejama teži ka tome da u svoje redove okupi veći broj glasača. Gotovo da ne postoje jasne ideje koje će među građanima izazvati osjećaj da su te stranke „prave“ i da im treba dati povjerenje. Da su one te koje će riješiti društvene probleme i učiniti život građana TK boljim.
Ne. Objektivno gledajući takvih političkih programa se nismo nagledali u prošlosti, a pogotovo doživjeli bilo kakve krucijalne pomake. Sve se svodilo na političke trgovine pod stolovima, potragu za preletačima koji će podići taj famozni broj ruku i srušiti vladu. Samo da bi neki drugi zasjeli u fotelje i ostvarivali isključivo svoje lične i interese njima bliskih ljudi. I to je to!
Vječita borba za fotelje
Ne tako davno, 2014. godine, Tuzlanski kanton je dobio vladu stručnjaka na čelu sa Bahrijom Umihanićem. Bila je to garnitura političara koji su nakon velikih protesta trebali donijeti nešto novo nakon vladavine koalicije SDP – SDA, no ispostavilo se da je to žargonski bio politički ćorak. Već 2015. godine građani najmnogoljudnijeg kantona u FBiH dobili su nove vođe. Novu vladu koju je predvodio kadar SDA Bego Gutić. Bila je to dinamična politička godina, a SDA premijer zadržao se na kantonalnom tronu do 2018. godine kada je: „Završena 47. sjednica Skupštine TK hitnog karaktera na kojoj je smijenjena Vlada TK na čelu s Begom Gutićem” kako su javnost informisali mediji.
Naravno, već na 48. Sjednici Skupštine TK (hitnog karaktera) novi premijer je postao Jakub Suljkanović. Tada je do ponovne smjene Vlade TK došlo nakon previranja u SDA. „Odbjegli sinovi“ su formirali novu političku partiju, PDA, koja je bila prevaga da se smijeni stara i izglasa nova Vlada TK.
Kakve koristi od toga su imali građani TK? Pa naravno apsolutno nikakve. Već tada je bilo jasno da gledamo jedan jeftini politički igrokaz od koje samo učesnici ove stranačke „Zadruge“ imaju neke koristi – Jedni kroz osvajanje ministarskih fotelja, a ovi drugi, tobože preglasani i obespravljeni kroz periode „bijelog hljeba“ koji bi im barem malo trebali olakšati teške periode van vlasti.
Fabrička traka zvana vlast
Da smo u pravu kada kažemo da svjedočimo političkom rijalitiju potvrdilo se i 2019. godine. Građani TK opet su dobili novu Vladu (SDA): “Skupština Tuzlanskog kantona imenovala je u subotu 20. jula novu Vladu TK, koju će sa premijerske pozicije predvoditi Denijal Tulumović”, obaviješteni su građani o novim nadolazećim zvijezdama rijalitija zvanog TK.
Zanimljivo, ova smjena vlasti ponudila nam je najveće medijske šou programe. Smijenjeni su tvrdili da je to bio državni udar, a „pobjednici“ da je sve urađeno u skladu sa zakonskom procedurom.
Period 2019 – 2021 godina donio nam je period dramatičnih saopštenja, političkih ratova i optužbi, a tzv. opozicija u najstojanju da se ponovo domogne moći otišla je toliko daleko da je slučaj došao do Ustavnog suda (zbog potezanja vitalnog nacionalnog interesa), pa čak i do uključenja OHR-a.
“Novu većinu u TK čine SDP, PDA, Naša stranka i SBB sa 18 ruku. Podsjetimo, nova većina pokušala je smijeniti Vladu TK na hitnoj sjednici 16. decembra, ali je na to Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK, pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, a podržao ga je i dopredsjedavajući Boris Krešić”, objavili su 31.12.2020. mediji.
Bio je ovo period političke blasfemije, a sve je najbolje opisano riječima:
“Dvije parlamentarne grupe u Skupštini Tuzlanskog kantona održale su danas odvojene vanredne sjednice. U skupštinskoj sali BKC-a, gdje se inače održavaju sjednice, skupštinska manjina od 17 poslanika – predvođenih poslanicima SDA, nije imala kvorum, pa formalno nije ni održala sjednicu. Nova parlamentarna većina od 18 poslanika – koju predvodi SDP, održala je istovremeno na drugoj lokaciji svoju vanrednu sjednicu, na kojoj su smijenili skupštinsko rukovodstvo i Vladu Tuzlanskog kantona. Za jedne je ovo bio državni udar, a za druge sve je urađeno u skladu sa skupštinskom procedurom.”(?!)
Na kraju je reagovao i OHR:
“U kontekstu sazivanja i održavanja paralelne sjednice Skupštine TK-a, visoki predstavnik je naglasio da Poslovnik o radu tog zakonodavnog tijela jasno predviđa kako se saziva sjednica, podsjetivši da sjednicu Skupštine saziva zamjenik predsjednika tog zakonodavnog tijela isključivo u slučaju kada je predsjednik spriječen da to učini ili kada predsjednik odbije da sazove sjednicu. Niti jedan od ova dva uslova nije bio ispunjen kako bi se omogućilo da zamjenik predsjednika Lejla Vuković sazove paralelnu sjednicu. Ovaj događaj nije ispunio neophodne zakonske uslove da bi se ista smatrala sjednicom Skupštine, pa se, shodno tome, akti doneseni na toj sjednici ne mogu smatrati validnim.”
Na kraju je „opozicija“ uspjela doći do vlasti, a to se desilo ovako: “Skupština Tuzlanskog kantona je na današnjoj sjednici hitnog karaktera potvrdila imenovanje nove Vlade ovog kantona koju će u narednom periodu voditi Kadrija Hodžić iz SDP-a. Kao vodeća partija u novoj koalicionoj većini SDP ima još 4 ministarska mjesta, 4 ministra su iz PDA, dok su po 2 ministarstva pripali Našoj stranci i SBB-u.”, objavljeno je 26.01.2021.
Nova Vlada, stara priča
Nakon Općih izbora, na hitnoj sjednici Skupštine Tuzlanskog kantona (TK) 2023. godine novi ministri su zvanično položili zakletve. Za novog premijera izabran je Irfan Halilagić (SDA) čime je završena premijerska saga Kadrije Hodžića (SDP).
Izabrani su i novi ministri, stranke na vlasti su podijelile reone i sve je moglo da krene po starom. Pozicije su osvojene. Šta od svega toga imaju građani teško je reći. Jednostavno i politički najnepismenijim ljudima je jasno o čemu se ovdje radi.
U Tuzlanskom kantonu ne postoji pozicija i opozicija. Ne postoje politički programi koje stranke žele sprovesti iz riječi u djela. Ne postoji ideja, vizija, empatija, želja da se učini nešto dobro od koristi za sve nas. U Tuzlanskom kantonu imamo političke interesne skupine kojima su glavni ciljevi i vodilje – vlast i samo vlast.
Bez obzira s kim bili u koaliciji. SDA, SDP, PDA, SBB…da ne nabrajamo dalje. Svi su oni u prethodnom periodu bili na vlasti. Tobože jedni protiv drugih, a u suštini svi na istom fonu: Kako se najlakše dogovoriti i doći do potrebnog broja ruku koje će smijeniti jedne, a na vlast dovesti druge. Sve kako bi se bavili zapošljavanjem podobnih, umrežavanjem u interesne grupacije od kojih građani nemaju nikakve koristi.
Da stvari budu još tužnije po građane TK, stranke više ne propagiraju svoje ideologije, stavove i ciljeve, nego su se stvari još više usitnile. Na vidjelo su izašli pojedinci, „preletači“, koji će preko noći promijeniti dresove i osvanuti kao tas na vagi za smjenu vlasti. Sve do novog glasanja i povratka u novo/staro vladajuće jato.
Politička trgovina u Tuzlanskom kantonu očigledno je postala najunosnija privredna grana, a građani uz „Zadrugu“, „Parove“ i druge rijaliti emisije sada na malim ekranima imaju priliku da gledaju još jedan TV šou zvani „Vlada TK“.
U ruhu ovakvog političkog života sasvim je razumljivo što se ne sjećamo sposobnih premijera, vrhunskih ministara i poslanika čije su nam odluke poboljšale uslove života. Moguće je da su neki i radili dobro, profesionano i odgovorno, no vječito pod Damoklovim mačem potencijalne smjene. Ako slučajno i naletimo na takve endemske vrste i oni su pod konstantnim pritiskom hoće li osvanuti na vlasti. Ili će ih neki „preletač“ svrgnuti? Za utjehu ipak imaju koricu bijelog hljeba, a mi…Tek još jednu završenu epizodu TV šou programa zvanog „Vlada TK“. Do sljedeće epizode doviđenja i prijatno.
J. Jeremić