Onkološki pacijenti iz Tuzle su očajni: Na radioterapiju i dalje putuju u druge gradove
U Univerzitetsko-kliničkom centru Tuzla i dalje je oko 150 onkoloških pacijenata zbog dotrajalosti aparata za radioterapiju koji mjesecima ne radi primorano odlaziti na dalje liječenje u medicinske ustanove Sarajeva, Zenice i Mostara. Kako je za Oslobođenje kazao dr. Hasan Osmić, šef Odjeljenja za radioterapiju u tuzlanskom Kliničkom centru, tenderska dokumentacija je još u proceduri, tako da sve produžava nabavku aparata.
Hitno djelovanje
Dr. Osmić naglašava da je o potrebi hitnog puštanja u rad radioterapijskog centra u UKC-u Tuzla suvišno bilo šta komentarisati.
– Svakodnevno imamo potrebu za hitnu odluku i potrebu za radioterapijom, s obzirom na to da smo veliki centar kojem gravitira veliki broj pacijenata. Nadamo se brzom rješenju ovog problema s obzirom na to da su u pitanju životi i zdravlje velikog broja pacijenata, naglašava dr. Osmić, dugogodišnji stručnjak iz oblasti radioterapije, koji se bavi liječenjem onkoloških pacijenata, a u radioterapiji je od 1996.
Stoga iz ove zdravstvene ustanove mole da svi pozvani u državnim i kantonalnim vladama pristupe ozbiljno rješavanju ovog vitalnog problema za našu državu.
– Nema izgovora da se sa ovim čeka. Ovo je temeljni vid liječenja onkoloških pacijenata sa najprostijim metodama u radioterapiji i to nismo u stanju da pružimo našim pacijentima. Ne govorim o naprednim tehnikama zračenja IMRT, IGRT, što je sada standard, ne u svijetu, nego u našem najbližem okruženju, ustvrdio je dr. Osmić.
– Krajnje je vrijeme da se riješi ovaj gorući problem i nema nijednog jedinog razloga da se odugovlači. Zato i medije molim da svi zajedno apelujemo samo radi onkoloških pacijenata i njihovih porodica koji su očajni. Teško mi je sve i opisati koliko pate ovi ljudi, kazao je dr. Osmić.
Kako su dogovorili sa pomenutim medicinskim centrima, 15 pacijenata mjesečno mogu slati u svaki od njih. Iz više razloga tehničke prirode (smještaj, udaljenost) većina pacijenata se odlučuje sa KCU Sarajevo, ali i KB Zenica i SKB Mostar.
Do sada je 76 pacijenata završilo radioterapiju u KCU Sarajevo, a na čekanju je njih 90, u Zenicu su uputili 101 pacijenta, a od toga je završio tretman 61, dok je na čekanju njih 40. U Mostar je upućeno 50 pacijenata i završeno je 25, a na čekanju je isto toliko.
Pomoć je neupitna
Kako je za Oslobođenje kazala doc. dr. Inga Marijanović, predstojnica Klinike za onkologiju SKB-a Mostar, uzimajući u obzir trenutnu obustavu rada radioterapije u UKC-u Tuzla, pacijenti se od ožujka upućuju na provođenje u druge centre FBiH.
– Klinika za onkologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar zbrinula je veliki broj pacijenata iz Tuzle i nastavit ćemo tako sve dok bude potrebe. Ali, i dalje smo otvoreni i spremni primiti i pružiti cjelokupno specifično onkološko liječenje za sve pacijente FBiH, u okviru naših mogućnosti, naglasila je dr. Marijanović. Merima Babić