Dvadeset šestero djece šehida i poginulih boraca dobit će priliku za sticanje radnog odnosa
„Moj poslodavac dolazi iz realnog sektora, tako da je na meni da se dokažem i pokažem svoj kvalitete i da se ostvarim u poslu” kaže Jasmin Halilović.
Pored Halilovića još 25 djece šehida i poginulih boraca dobit će priliku da radi. Od toga, njih 23 će biti zaposleno sa evidencije Službe za zapošljavanje TK, i troje kroz program samozapošljavanja. Priliku da ostvare radno iskustvo pružit će 21 poslodavac, a jedan od njih je i Edukacijski centar Nahla u Tuzli
„Konkurisali smo za ovaj poziv zato što smo imali priliku da upoznamo djevojku koja pripada kategoriji djece šehida i poginulih boraca i željeli smo da joj kroz ovaj poziv olakšamo i da mi dobijemo priliku da nju upoznamo kao radnicu i da imamo godinu dana priliku da radimo sa njom“ istakla je Jasmina Gobeljić, direktorica Edukacijskog centra „Nahla“ Tuzla.1 of 6
U ovu svrhu Federalni zavod za zapošljavanje i Vlada TK putem Ministarstva za boračka pitanja su izdvojili 400 hiljada KM, a ugovore koji potpišu traju 12 mjeseci koliko i njihovo radno iskustvo. Nakon toga ponovo su na evidenciji Službe za zapošljavanje.
„Nažalost to je tako. Ovim putem bih iskoristio priliku da se zahvalim svim poslodavcima koji su kroz ovaj program zaposlili ovu djecu i nadam se da će nakon isteka ugovora od 12 mjeseci veći broj djece ostati zaposlen kod poslodavaca” dodao je Fedahija Ahmetović, ministar za boračka pitanja TK
Iz Saveza porodica šehida i poginulih boraca TK ističu kako ovi ugovori nisu dali konkretnija i trajnija rješenja, a cilj u narednom periodu je ostvariti stalno zaposlenje djece šehida i poginulih boraca.
“Cilj je zaposliti što više djece šehida ali da to bude nekakvo bude trajnije rješenje i da mi tu djecu nemamo više na listi. Kada me pitate koliko ima nezaposlene djece teško da ćemo vam bilo ko reći tačan broj. Tačan broj ne znamo“ naglasila je Sabira Mićanović, predsjednica Saveza porodica šehida i poginulih boraca TK.
Projekat sufinansiranja zapošljavanja i samozapošljavanja djece šehida i poginulih boraca traje četiri godine i do sada su kroz ovaj program zaposlene 153 osobe, a od toga određeni broj je zadržan na radnom mjestu nakon isteka ugovora.
„Očekujemo da i ove 23 osobe ostanu zaposlene kod poslodavca, te ćemo se potruditi da i poslodavci budu stimulisani da zadrže te osobe, te će troškovi biti refundirani u vidu plata i doprinosa.” zaključuje Fahrudin Mustafić, direktor Službe za zapošljavanje TK
Vlada TK će u saradnji sa Službom za zapošljavanje TK u ovoj godini nastaviti sa ovim projektom, a u Budžetu TK za 2022. godinu Ministarstvo za boračka pitanja TK za ove namjene planiralo je sredstva u iznosu od 500 hiljada KM. Pored toga iz resornog ministarstva kako su obavjestili i gradove i općine sa područja TK, kao i institucije čiji je osnivač Skupština TK da se uključe u apliciranje u ovaj Program kako bi se što prije riješilo pitanje radnog odnosa djece šehida i poginulih boraca sa područja TK.
(RTV Slon)