Spakujte kofere i dođite u Tuzlu na Panoniku

Već od glavnog ulaza na turističku destinaciju Panonska jezera u Tuzli ljepota Panonskog mora uz veliki broj turista i šarenilo svih boja i suncobrana i ležajki uz spasioce koji su obučeni u odijela specijalne boje koji su raspoređeni duž plaže će vas oraspoložiti i dati posebno koračanje prema vodi koja vas očekuje.
osjećati ćete se sigurno, ali i sa zadovoljstvom jer je voda koja je poznata pod davnina pomoći da uz to  izliječite i najveće i najmanje bolesti bolesnika ako imaju.
Mnogi kupači su upoznati da djelovanjem slane vode i da je voda Panonike takvog dejstva , da se ne trebamo ispirati slatkom vodom nakon kupanja bar tri dana dok uđe lijek u organizam . Pored toga trebaju kupači hodati bosi po vrelom kamenu i pjesku jer se tako uspostavlja rad svih organa.

Na kupanju na Slapovima ne treba da voda udara u glavu ili vrat gdje se nalazi splet kapilara, već samo na ramena , tako preporučuju medicinski stručnjaci. Mnogi kupači se toga i pridržavaju .
Spasioc Armin Đulović radi tek prve sezone kao spasioc i ističe, da nije bilo nekih većih intervemcija i problema sa kupačima , neke samo male posjekotine. Sada je na Panonici angažovano više žena, a među njima je i Lamija Altumbabić koja je jedna između njih šest kao spasioc, ali se mijenjaju na druga radna mjesta , kao na ulaz u što su sve savladali ranije. Kako ističe Lamija , sada je na drugom jezeru , gdje su većinom ljudi sa djecom i već kod ulaza postoji kućni red kako se treba ponašati u vodi i ono koji nisu tako vješti u plivanju ne treba da ulaze u dubinu što su pravila kupanja. U blizini nam je i Hitna pomoć Doma zdravlja Tuzla , koja je stalno na terenu.
Gosti iz Slovenije su uživali na kupanju i sunčanju i zadivljeni su i plažom i vodom.Tako stižu svakodnevno sa svih strana turisti iz BiH, Regije i svijeta i obilaze Arheološki park , Neolotske sojeničko naselje, Muzej geološke postavke Panonika , a mnogi uživaju u Fitnesu na spravama koje su postavljene duž puta koji vodi prema Slapovima. U okviru manifestacije Ljeto u Tuzli , na Panonskim jezerima su održani mnogobrojni kulturni sadržaji a tokom sezone organizovano je niz manifestacija i koncerata, oživljen je rad Ljetne bašte „Vrtić“ gdje su organizovani koncerti. I dok prolazite putevima pored jezera sa mikrofona se već javlja , da je temperatura  vanjska  ovih dana 34 stepeba, a salinitet slane vode na kupanju 38 grama po litru.

Štand tetovaža je već mjesec postavljen u blizini i mnogima je na dohvat ruke da im se uradi tetovaža i da se izabere uzorak, da se uljepšaju .Mnogi pretežno žele tetovažu ispisa slova, inicijala, zmajeve, delfine i drugo, a imaju prilku po katalozima da izaberu.
Mnogi kupači nakon kupanja žele da se osvježe, pa im je duž cijele plaže pružena perilika u većim brojem restorana , posebno im je pri ruci Restoran Beach Plaža, Beach bar Meduza  i Restoran Odisej .
U Restoranu Odisej  se nude osvježenja uz sokove , koktele, sladoled,i kafe, čaj , topla čokolada, pivo , sve vrste pizza, tako da neće niko ostati gladan poslije kupanja, a u ovoj Ljetnoj bašti se organizuju vjenčanja, obilježavanje matrure i drugo.
Prema riječima direktora JKP Pannonika Tuzla, Panoniku u julu je posjetilo 163.000 posjeta.Dnevno smi imali 2000 kupača sa sezonskim ulaznicama , a goste smo imali iz BiH, Srbije, Hrvatske , Češke, Slovačke , Njemačke i drugih evropskih zemalja. Tokom ljeta očekujemo 380 hiljada posjetioca.  Lijepo vrijeme je veoma važno , a ovo vrijeme iza nas je bilo uspjeh, 80 hiljada smo prodali ulaznica dnevno , 125 hiljada posjeta smo realizovali .Preko vikenda ima više posjeta , a najvažnija je posjeta naših gostiju , a i drugih gostiju iz drugih zeamalja  , a i u Americi znaju za Panonska jezera. Naša pažnja je usmjerena na goste i one koji dođu da uživaju, da se dobro zabave .
Sezona se završava 31 avgusta i očekujemo da ćemo ispuniti plan.Ova sezona je bolja od mnogih , dolazili su nam gosti iz Češke, Slovačke, Njemačke, ali u naši građani koji žive u mnogim evropskim zemljama, ali su stalno gosti Panonike, ističe direktor Panonike Maid Porobić.
Piše: Duška REBIĆ