Predstavnici probosanskih stranaka u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine potpisali su Memorandum o zaštiti i jačanju ustavnog poretka, državnosti i nastavku euroatlantskog puta BiH, prenosi Klix.ba.
Dokument su potpisali predstavnici SDA, SDP-a, NiP-a, Naše stranke i Mješovitog kluba zastupnika.
U memorandumu je naglašena puna podrška očuvanju teritorijalnog integriteta, suvereniteta i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine.
Jedna od ključnih tačaka odnosi se na zaštitu Ustavnog suda BiH, za koji potpisnici tvrde da mora ostati u punom kapacitetu i u skladu s Ustavom BiH.
Poseban dio dokumenta odnosi se na pitanje državne imovine. Potpisnici memoranduma navode da je država Bosna i Hercegovina titular državne imovine te da samo Parlamentarna skupština BiH može donositi zakon o državnoj imovini.
U dokumentu je potvrđena i podrška punopravnom članstvu Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji i NATO savezu.
Veliki fokus stavljen je i na budućnost OHR-a. Potpisnici smatraju da je potrebno imenovati novog visokog predstavnika sa punim bonskim ovlastima, koji bi ostao u Sarajevu do ispunjenja uslova iz programa “5+2”.
Memorandum također sadrži poziv domaćim i međunarodnim akterima da djeluju u pravcu očuvanja mira, stabilnosti i ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Crna hronika


