Promovisana knjiga kolumni “Velikim se Bogom kunemo da budale(više) biti nećemo“ autora Derviša Čička

U Ateljeu „Ismet Mujjezinović“ u Tuzli u sklopu Centra za kulturu Tuzla uz veliki broj prisutnih održana je promocija knjige „Velikim se Bogom kunemo da budale(više) nećemo biti“ autora novinara kolumniste tuzlanskog intelektualca Derviša Čička.
Autor knjige Derviš Čičko se predstavio tuzlanskoj publici, ovoga puta sa svojom petom knjigom kolumni, koja obuhvata trogodišnji period. Recenzenti knjige bili su Ekrem Avdić , nekadašnji novinar i državni službenik i Almir Muhamedbegović, kolumnista portala „Nomad“ i novinar Nedim Hrustanbegović koji je bio i moderator promocije . Promocija je počela uz muzički program koji je izvodio na gitari mladi gitarista Almir Smajić.
U svojoj knjizi koja je predstavljena tuzlanskoj publici autor Derviš Čičko je ispisao 140 kolumni koje je ispisao za tri godine. Recenzent knjigeAlmir Muhamedbegović kolumnista ističe, iako Derviš Čičko nije pjesnik u svojim brojnim analitičkim minijaturama govori o društvenim dešavanjima sabranim u knjizi „Velikim se Bogom kunemo da budale (više) biti nećemo“ , daje jasna imena pojavama i osobama, ogoljavajući velike i pametne vlasti.Čičko navodi na zaključak da je prava i jedina svrha takvih projekata organizovana krađa društvenih dobara.Čitajući kolumne Derviš Čičko koje objavljuje na portalu Tuzlalive, autor ukazuje na društvene anomalije i pokretanje rasprava o njima koji je gorki lijek neophodan za ozdravljenje teško oboljelog društva. U ovoj knjizi zbirke kolumni postavlja bitna brojna pitanja, te o njima traži otvaranje istinske kritične rasprave.Čitanje ove knjige nam može proći da na neka teška i otvorena društvena pitanja pronađemo odgovore ma kako oni bili neugodni, konačno da shvatimo gdje idemo, između ostalog kazao je recenzent Almir Muhamedbegović.
Promotor i recenzent knjige Ekrem Avdić ističe da je teško napisati šta treba biti recenzija ove knjige.Njegove kolumne čitam dva puta, prvi puta kada se objave, a drugi puta kada su složene u trogodišnju zbirku u knjigu jer u drugom čitanju presabiram, proispitujem tekstove nakon vremenske distance.

Čičkove kolume imaju vrijednost vremenskog trajanja i da nisu za jednokratnu upotrebu , moguće ih je čitati i danas i ubuduće jer imaju vremensku trajnost. Njegovi tekstovi jesu vrednovanje događaja, ponašanje karaktera društvenih pojava, analize problema, imaju opšti smisao kada piše o odnosima nosilaca vlasti, o osobama , instutucijama sistema, naspram trošenja gradskih, federalnih ili državnih budžeta .Čičko ukazuje ne samo na „idealno lošu vlast“ , već i na posljedice koje ona stvara. Kolumna Derviša Čička su želje da analizira društvene ekonomske, političke, kulturne i druge situiranosti jesu napor da nam svima bude bolje. Čičko želi sa svojim tekstom da se običan čovjek probudi, da pogleda zašto je pripadnik ogromnog broja siromašnih i ispod nivoa siromaštva ,
On želi da kaže kako se siromaštvo naroda krije u bogastvu vlasti, u obliku tajkuna, poreskih neplatiša i da se siromaštvo krije u korumptivnim  mrežama .
Derviš Čičko kao čovjek i kolumnista misli pošteno, pojasnio je između ostalog promotor knjige Ekrem Avdić.
Piše: Duška REBIĆ

,