Corriere dello Sport: Zašto je Edin Džeko jedinstven

Derbi serije A između Milana i Rome još uvijek je tema brojnih komentara na Apeninskom poluostrvu. List Corriere dello Sport svoju analizu bazira na jednom igraču – napadaču Rome Edinu Džeki – koji je bio nazaslužniji za pobjedu Rimljana 2:0.

“Najznačajnija razlika između Rome i Milana: Rimljani imaju rasnog strijelca, jednog od najboljih u Europi, Milan nema”, piše sportski dnevnik.

“Edin Džeko, bombarder Rome, trčao je s jedne na drugu stranu terena San Sira, dok ga je branič Milana Mateo Musacchio bezuspješno pokušavao sustići.

Nekih 20-ak minuta prije nego će Džeko postići vodeći gol za Romu, sudija Luca Banti nije dosudio čist faul nad bh. reprezentativcem. Bosanac se pridigao i toliko se derao na sudiju iz Livorna da ga je kapiten Rome Daniele De Rossi pokušavao smiriti.

Uzalud, Džeko je dobio žuti karton, ali za Milan bi  bilo bolje da mu je Banti dosudio prekršaj.

Od tog trenutka Džeko je prelomio utakmicu. Pronašao je fizičku snagu čak i kada su Florenzi i El Shaarawy na bokovima bili previše udaljeni da bi mu pružali podršku.

U posljednjih četvrt sata Džeko je riješio utakmicu: Gol, asistencija za Nainggolana čiji je udarac odbranio Donnarumma (u nastavku akcije  Florenzi je pogodio za 0:2), pa još dva udarca po golu. Nevjerovatno!

Na lice napadača Rome vratio se osmjeh nakon remija u Ligi prvaka protiv Atletica 0:0.  Nakon te utakmice trener Džeko igra kao preporođen.

U utakmicama Serije A bio je strijelac na pet uzastpnih utakmica (gol protiv Intera, po dva gola protivVerone i Beneventa, jedan protiv Udinesea i Milana). U Seriji A postigao je već 44 gola, u prošloj sezoni postao najbolji strijelac – Capocannoniere – s 29 pogodaka.

Trener Rome Di Francesco doveo je ovog ljeta napadača Defrela, u “špicu” može igrati i Čeh Schick, ali nijedan od njih nije u stanju postići ono što može Džeko svojom visinom, tehnikom, snagom… Edin Džeko je jedinstven”, piše Corriere dello Sport.